Audyt przedsiębiorstwa

Co to jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to analiza zużycia energii w całym przedsiębiorstwie wraz z określeniem możliwym działań optymalizacyjnych poprawiających efektywność energetyczną.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest jednym z narzędzi zapisanym w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej na rzecz promowania efektywności energetycznej.

Według dyrektywy audyt energetyczny oznacza systematyczną procedurę, której celem jest uzyskanie odpowiedniej wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków, działalności lub instalacji przemysłowej bądź handlowej lub usługi prywatnej lub publicznej, określenie, w jaki sposób i w jakiej ilości możliwe jest uzyskanie opłacalnej oszczędności energii, oraz poinformowanie o wynikach.

Czy audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy?

Obowiązek sporządzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa reguluje Ustawą o Efektywności Energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku (Dz.U. 2016 poz. 831). Każde duże przedsiębiorstwo jest zobowiązane do wykonania audytu energetycznego raz na cztery lata.

Jak określić status przedsiębiorstwa?

Aktem normatywnym, definiującym dużego przedsiębiorcę jest załącznik nr 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.

Duże przedsiębiorstwo:

  • Zatrudniają 250 lub więcej pracowników,
  • Zatrudniają co prawda mniej, niż 250 pracowników, ale ich suma bilansowa przekracza równowartość w złotych polskich 43 milionów euro. Jednocześnie ich łączny obrót przekracza równowartość w złotych polskich kwotę 50 milionów euro;
  • 25% lub więcej kapitału, lub praw do głosowania na zgromadzeniu wspólników, lub akcjonariuszy, kontrolowane jest bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie przez jeden, lub kilka podmiotów publicznych (należy pamiętać, że od tej reguły istnieją pewne wyjątki).

Warto zaznaczyć, że niewykonanie audytu przedsiębiorstwa w terminie skutkuje karą pieniężną nakładaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, która może wynosić do 5% przychodów przedsiębiorstwa (Art. 40.1. 3)).

Które przedsiębiorstwa są zwolnione z obowiązkowego audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Z obowiązku przeprowadzania co cztery lata audytu energetycznego przedsiębiorstwa zwolnione są podmioty które posiadają wdrożony:

  • system zarządzania energią lub
  • system zarządzania środowiskowego

– jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Jak wygląda audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to identyfikacja potencjału w zakresie możliwości zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw.

Ustawa o Efektywności Energetycznej determinuje ramy Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa:

  • audyt należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc;
  • audyt zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo;
  • audyt powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta.

Przy sporządzaniu audytu energetycznego przedsiębiorstwa wykorzystywana jest metodologia zgodna z normą PN-EN 16247.

Według normy, procedura audytu przedsiębiorstwa obejmuje:

W ramach wizyty wstępnej i spotkania należy:

-> określić cele, potrzeby i oczekiwania odnośnie audytu energetycznego;
-> określić zakres i granice audytu oraz skalę czasową realizacji;
-> określić kryteria oceny środków poprawy efektywności energetycznej, planowane pomiary w trakcie przeprowadzenia audytu oraz zdefiniować oczekiwane rezultaty i wymaganą formę raportu;
-> wyznaczyć osób odpowiedzialne w ramach organizacji za sprawną realizację procesu audytowego.

Audytor we współpracy z organizacją zbiera możliwe do uzyskania dane w zakresie:

-> systemów, procesów i wyposażenia zużywającego energię;
-> szczegółowej charakterystyki obiektów;
-> danych historycznych zużycia mediów energetycznych;
-> projekty, dokumenty utrzymania i eksploatacji oraz inne dokumenty związane z audytem energetycznym czy badaniami związanymi z energią i efektywnością energetyczną;
-> systemu zarządzania energią czy innych istotnych danych ekonomicznych.

Celem pracy w terenie jest skontrolowanie obiektów przeznaczonych do audytu, ocenić wykorzystanie energii na obiekcie, zrozumieć procedury operacyjne oraz ich wpływ na zużycie energii i efektywności energetycznej. Audytor w trakcie pracy na terenie zakładu może opracować wstępne koncepcje możliwości poprawy efektywności energetycznej oraz zebrać obszary i procesy dla których potrzebne będą dodatkowe dane do analizy.

Audytor w ramach analizy danych określa aktualny wynik energetyczny obiektu dla którego przeprowadzono audyt. Wynik audytu energetycznego powinien obejmować między innymi:

-> podział zużycia energii pod względem wykorzystania i źródeł;
-> przepływy energii i bilans energetyczny;
-> profil zapotrzebowania energii.

Audyt energetyczny powinien zawierać możliwości poprawy efektywności energetycznej na obecny wynik energetyczny z uwzględnieniem oszczędności finansowych, nakładów inwestycyjnych, technicznych interakcji czy rentowności inwestycji.

Raport z przeprowadzonego audytu energetycznego zawiera między innymi:

-> streszczenie wykonawcze;
-> tło audytu, a w tym kontekst, opis obiektów, ogólne informacji o organizacji;
-> obliczenia audytowe, a w szczególności analizę zużycia energii czy możliwości poprawy efektywności energetycznej;
-> wnioski.

Podczas spotkania końcowego audytor przekazuje raportu z przeprowadzonego audytu oraz przedstawia rezultaty otrzymane rezultaty w sposób ułatwiający podejmowanie decyzji przez organizację.

Dlaczego warto opracować Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa razem z Twój Audyt?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa opracowany wspólnie z Twój Audyt to:

Gwarancji jakości;
Rzetelne opracowanie przygotowane przez doświadczonych specjalistów;
Indywidualne podejście do każdej organizacji;

Korzyści z przeprowadzenia Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa:

  • Pełen przegląd energetyczny przedsiębiorstwa;
  • Zdobycie informacji o przedsięwzięciach poprawiających efektywność energetyczną w organizacji;
  • Spełnienie czteroletniego obowiązku ustawowego;